Хімічна промивка та очищення котлів

heat-exchanger-tube-descaling-service-500x500

Хімічна промивка та очищення котлів опалення повинна проводитись регулярно, оскільки поступове накопичення окалини, відкладень, а також корозія внутрішніх поверхонь труб та елементів водонагрівальних котлів під час їх експлуатації неминуче призведе до зниження ефективності роботи котла, а отже, і всієї системи загалом. Більше того, це може спровокувати нестабільність або зниження теплопровідності, пошкодити труби або спричинити перебої в роботі обладнання. Ну і, звичайно, за всім цим слідує неминуче збільшення витрат на енергоносії, щоб підтримувати заданий температурний режим. Тому хімічне промивання та очищення котлів є гарантією їх тривалої та безперебійної роботи, запобігає неполадкам у роботі обладнання та набагато знижує матеріальні витрати на підтримку їх працездатності.

Якщо процесі експлуатації опалювального устаткування повністю дотримуються всі регламенти роботи, то відкладення зазвичай утворюються з оксидів заліза. Якщо з якоїсь причини регламент порушується, то до складу відкладень можуть входити й інші елементи — сполуки фосфатів, міді, кремнію, а також карбонати.

Хімічна промивка та очищення котлів складається з кількох етапів:

– Промивання мережевою водою внутрішніх поверхонь котлів.
– Лужіння котлів.
– Ретельне промивання котлів технічними рідинами.
– Заливання промивного розчину кислоти та її циркуляція всередині котла.
– Наступне промивання.
– Пасивація та нейтралізація після хімічного очищення.
– Попереднє очищення технічною водою котлів.
– Остаточне промивання внутрішніх поверхонь котлів чистою проточною водою.
Якщо ж на внутрішніх поверхнях водонагрівальних елементів накопичилася велика кількість відкладень, то промивання теплообмінників та котлів повинно проводитись у дві стадії. При цьому рекомендується проводити проміжний луг між кислотними стадіями або перед обробкою хімічними розчинами. В особливо запущених випадках може знадобитися кілька чергувань лужних та кислотних обробок.

Також можуть виникати ситуації, коли перед початком хімічного очищення буде доцільним виконати механічне промивання найбільш забруднених елементів котла, яка допоможе видалити пухкі відкладення, що незацементувалися, знизивши, таким чином, зашламленність, і зменшивши кількість необхідних стадій очищення котла і витрат хімічних рідин. До того ж необхідно обов’язково організувати своєчасний хімічний контроль над певними операціями, який зазвичай полягає у вимірі рівня рН та концентрації хімічної кислоти, вмісту заліза, кальцинованої соди або їдкого натру (при проведенні луження котла).

Звісно, що у ефективній та тривалій роботі будь-якого опалювального котла важливе значення має теплообмінник. Іржа, накип та інші шкідливі відкладення суттєво знижують ефективність теплообмінних процесів, збільшують матеріальні витрати та підвищують кількість шкідливих викидів у навколишню атмосферу. Проте багатьох проблем можна уникнути ще на ранній стадії, якщо вчасно проводити хімічне очищення теплообмінників нагрівальних котлів.

Потрібно відзначити, що невчасне хімічне очищення котлів, і більше, повна відмова від проведення цих дій спричинить не лише постійне збільшення енерговитрат на підтримку потрібної температури, а й значні витрати на відновлення працездатності обладнання, а в деяких випадках і на відновлювальні роботи внаслідок виникнення аварійної ситуації. Причому це абсолютно не залежить від типу використовуваного котла (чи то паяний, кожухо-трубчастий або пластинчастий). Накип в теплообміннику однаково шкідливо впливає на роботу кожного з них. На сьогоднішній день серед фахівців точаться нескінченні суперечки з приводу того, у яких виробників водонагрівальне обладнання краще та ефективніше працює. Але причини зниження продуктивності чи виходу з ладу залишаються загальними практично всім котлів.