Забезпечення гарячого водопостачання (ГВП)

Для отримання гарячої води є безліч варіантів. Можна встановити проточний або накопичувальний водонагрівач, який працює незалежно від котла, що забезпечує опалення. Водонагрівач може бути електричним або газовим, можливі комбінації з твердим паливом. Якщо у вашому будинку вже встановлено опалювальний котел або його передбачається встановити, то логічно розглянути варіант забезпечення ГВП за допомогою цього котла. Можливі три основні варіанти:

1 – двоконтурний котел*, у якому підготовка гарячої води відбувається у проточному режимі,
2 – двоконтурний котел із вбудованим бойлером,
3 – одноконтурний котел плюс бойлер.

* Двоконтурним називається котел, який крім опалення забезпечує ще й ГВП.

Розглянемо всі ці варіанти.
У разі коли потреби в гарячій воді не дуже великі (порядку 10 – 15 л/хв при нагріванні на 30 ° С), то логічно придбати двоконтурний котел проточного типу.

Більш комфортні умови гарячого водопостачання можна отримати, встановивши казан із вбудованим бойлером. Його основні переваги:
45-60 літрів (залежно від моделі) гарячої води, постійно готових до використання,
при твердій воді бойлер потрібно чистити від накипу набагато рідше, ніж проточний теплообмінник ГВП.
Крім того, бойлер дозволяє мати на деякий час запас гарячої води у разі відключення газу. Але зазвичай за комфорт доводиться платити, і деякі мінуси у котлів із вбудованим бойлером теж присутні – це великі (наголос на першому складі) габарити і вага, а також незначне збільшення витрати газу, для підтримки води в бойлері постійно нагрітій.

Якщо ж потреби в гарячій воді досить великі, то треба розглянути варіант із підключенням до котла окремого бойлера. Вибір бойлерів російському ринку досить великий. Є десятки виробників, які пропонують бойлери як щодо невеликого об’єму (80-100 літрів), так і моделі об’ємом у багато сотень літрів, включаючи 1000 літрів. Варто мати на увазі, що бойлер не просто накопичує гарячу воду, а й за рахунок гарної теплоізоляції на довгий час зберігає її нагрітою, що дозволяє раціонально використовувати паливо. Ще один дуже важливий параметр будь-якого бойлера – потужність його теплообмінника. Цей параметр говорить про те, як швидко вода в бойлері буде нагріватися. Для наочності можна розглянути залежність часу нагрівання води на 50 градусів на прикладі двох моделей чеських бойлерів Drazice. Модель OKC 200 NTR об’ємом 200 л та потужністю теплообмінника 24 кВт, нагріє воду за 28 хв., а модель OKC 200 NTRR з теплообмінником потужністю 44 кВт, нагріє також кількість води за 16 хв.

Окрім звичайних бойлерів, існують і комбіновані, в яких вода може нагріватися не лише за допомогою котла, але й з використанням вбудованого електричного ТЕНу.